elewacje budynków
Kategorie:

Jak samodzielnie wyczyścić elewację domu?

Dom powinien być wizytówką jego właściciela. Najczęściej skupiamy się na remoncie wnętrz, wymianie mebli oraz często używanych sprzętów w kuchni i łazience. Równie istotna jest elewacja, która jest szczególnie narażona na zabrudzenia. W wielu przypadkach mycie elewacji można wykonać samodzielnie i nie trzeba przeznaczać na to dużej ilości pieniędzy. Jak to zrobić najlepiej?

Nie każdy tynk jest taki sam

Na początek należy zwrócić uwagę na rodzaj stosowanych tynków. W Polsce zazwyczaj stosuje się tynki jednowarstwowe, które są w różnym stopniu podatne na zabrudzenia. Tynki mineralne mają wysoki poziom nasiąkliwości, dzięki czemu ściana może być bardzo dobrze oczyszczana podczas opadów. Równocześnie jest to bardzo dobre środowisko do powstawania glonów, które są widoczne w formie szaro-żółtego nalotu na ścianach. Bardziej odporne na zanieczyszczenia są tynki akrylowe i silikonowe. Mają gładką powierzchnię, dlatego elewacja jest bardziej odporna na działanie wilgoci. 

Najlepszy termin wykonania konserwacji

Wiele osób twierdzi, że najlepszym okresem do mycia elewacji jest wiosna. Rzeczywiście panują wtedy optymalne temperatury, dzięki którym ściany mogą wysychać najszybciej. Jednak elewacja powinna być myta w zależności od potrzeb. Dom będzie inaczej pochłaniał zabrudzenia, jeśli jest zlokalizowany w otoczeniu dużej ilości roślin, a inaczej przy ruchliwej drodze. Z pewnością jednak czyszczenie elewacji powinno być wykonywane regularnie. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie zasady, że ściany będą myte przynajmniej dwa razy w roku. Pozwoli to zachować estetyczny wygląd i ograniczyć uszkodzenia powierzchni spowodowane działaniem niekorzystnych czynników. 

Woda i specjalistyczne środki chemiczne

Małe zabrudzenia możemy usunąć zwykłą czystą wodą pod ciśnieniem. Należy użyć gorącej wody, która spowoduje szybkie zmycie nieczystości. W przypadku trudniejszych zabrudzeń trzeba zastosować specjalistyczne środki chemiczne. Mycie elewacji powinno być przeprowadzone płynem dostosowanym do rodzaju powierzchni domu. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, bo wybór niewłaściwego preparatu może skutkować uszkodzeniem powierzchni — jej odkształceniem, a nawet rozpuszczeniem fragmentu tynku. Warto zaopatrzyć się w środki do mycia elewacji pokrytej graffiti, które mają bardzo skuteczne działanie.

Skuteczna pomoc specjalistów

W zależności od stanu elewacji możemy osiągnąć różną skuteczność mycia. Jeżeli nie satysfakcjonuje nas rezultat użycia ogólnodostępnych środków, trzeba zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalistów. Jedną z firm świadczących usługi w zakresie czyszczenia elewacji jest firma budowlana SAW-BUD, której siedzibą jest Łódź. Z rozbudowaną ofertą firmy można zapoznać się na stronie internetowej firmy. Specjalność zakładu to kompleksowe usługi mycia elementów budynków i przyległych terenów — kostki brukowej, dachów oraz elewacji domów. Pod adresem https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/ można znaleźć nie tylko szczegółowe rekomendacje firmy, lecz także zdjęcia przedstawiające skuteczność działań oraz proponowane ceny za poszczególne usługi.

Utrzymanie czystości jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Regularne czyszczenie elewacji pozwala na stałą weryfikację stanu ścian, a w razie potrzeby — szybką reakcję, aby nie dopuścić do powiększania się pęknięć i ubytków. W ten sposób redukujemy koszty remontów, a dom świadczy o naszej dbałości o całą posesję.